Co nas wkurza w JavaScript

JavaScript to język elastyczny, czyli często pozwala na rozwiązanie problemu na kilka różnych sposobów. Jej funkcje oraz działania są rozszerzane w szybkim tempie, a co za tym idzie powoduje to frustracje u wielu programistów, którzy muszą stawić czoła nowym wyzwaniom. Co nas zatem wkurza w JS?

1. Deklarowanie funkcji

Może się wydawać, że deklarowanie funkcji w JavaScript przyniesie ten sam rezultat, chociaż wykonuje się go na różne sposoby. Jest to tylko i wyłącznie powierzchowne uczucie, ale przyznajcie sami, może denerwować i zastanawiać na początek, po co tyle zamieszania?

Funkcje można zadeklarować na 4 różne sposoby i chociaż wyglądają podobnie to ostatecznie każda z nich wykona się nieco inaczej.

2. Co tu wybrać

Cały zgrany system JS może wydawać się przygnębiający z początku. Wybór jest naprawdę duży i każdy w pewnym momencie zadaje sobie pytanie co tu wybrać. Istnieje tyle szkieletów aplikacyjnych (framework), że aż głowa mała. React, Angular a może Vue? Jakie są opcje, jakie różnice, gdzie znaleźć pomoc? Nie ważne co wybierzemy, najlepiej skupić się na jednym wyborze i starać się rozwijać w tym kierunku. Po lepszym poznaniu pierwszego będzie łatwiej operować w pozostałych, bez uczucia oblężenia materiałami.

3. Zmienna zmienną jest

W JavaScript używamy zmiennych (variables), które deklarujemy za pomocą var. Nie jest to jednak jedyna opcja i obecnie można stwierdzić, że w porównaniu do dwóch pozostałych var zaczęła być ogólna i mniej przydatna. Zmienne można wprowadzić za pomocą const oraz let. Const sprawi, że nasza zmienna już taka zmienna nie będzie, czyli prościej mówiąc nie można jej zadeklarować ponownie. Zarówno const jak i let posiadają również funkcje bycia widocznym tylko w wyznaczonym bloku. Może się to wydawać dość skomplikowane na początku, dlatego warto pobawić się zmiennymi i wypróbować je w praktyce.

JavaScript to wdzięczny język, chociaż niejeden programista mógł mieć z nim problemy, szczególnie gdy dopiero zaczynał swoją zabawę z programowaniem. Nie należy się poddawać, a z biegiem czasu tworzenie kodu w JS będzie przynosić same przyjemności. Każdy problem, który wygląda nielogicznie, ma swoje logiczne rozwiązanie, które trzeba odkryć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *