HTML bez tajemnic

HTML to w większości przypadków pierwszy kontakt jaki przyszły programista ma z kodowaniem. Właśnie od niego zaczyna się naukę w tym zawodzie, poznaje pierwsze funkcje i wchodzi do branży IT. Może się wydawać, że HTML nie ma już przed nami żadnych tajemnic, ale może uda się nam odkryć jakieś jego niespodziewane funkcje.

  • Element <base>

Użycie tego elementu może ułatwić pracę szczególnie w wypadku refaktoryzacji kodu. Element <base> należy umieścić w sekcji <head> uwzględniając adres URL strony, dzięki czemu każdy link czy też zdjęcie będzie się odwoływać właśnie do niego. Pozwala to na ewentualną zmianę kodu tylko w jednej linijce, nie odszukiwania każdego linku i korygowania go. Pozwala to także na redukcję ciągłego duplikowania kodu, co sprawia, że łatwiej go odczytać.

  • Element <wbr>

Kodując w HTML dosyć szybko zapoznajemy się z elementem <br>, czyli przejściem do kolejnej linijki. Jest on powszechny i często stosowany. Co wiemy o <wbr>?  Przydaje się on kiedy słowo jest naprawdę długie i chcemy je przerwać i przenieść do następnej linijki w odpowiednim momencie. Domyślnie wyszukiwarka rozdzieli słowo tam gdzie kończy się okno, jeżeli zależy nam aby słowo zostało przerwane w konkretnym miejscu warto użyć <wbr>.

  • Elementy <dl>, <dt> i <dd>

Ostatnim połączeniem będzie propozycja trzech elementów, które sprawdzą się w tworzenia listy i  opisów jej elementów. Całość należy umieścić pomiędzy tagami <dl> </dl>, wewnątrz tagu <dt> wpisujemy element, a wewnątrz tagu <dd> wpisujemy opis. Przykładowy kod wygląda tak:

<dl>

            <dt>Zestaw pierwszy</dt>

            <dd>Kawa i tort<dd>

            <dt>Zestaw drugi</dt>

            <dd>Herbata i ciasto</dd>

</dl>

Oto jak wyglądać będzie powyższy kod:

            Zestaw pierwszy

                        Kawa i tort

            Zestaw drugi

                        Herbata i ciastko

Wydawać by się mogło, że HTML nie zaskoczy nas już niczym, jednak ma on jeszcze wiele ukrytych funkcji, które należy odkryć. Nawet najlepszy znawca tego języka odnajdzie w nim jakieś mniej znane elementy czy operatory. Wszystko to sprawia, że programowanie jest jeszcze przyjemniejsze i zawsze daje możliwość rozwoju osobistego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *