JavaScript Seo w relacji z Google

JavaScript to jeden z najpopularniejszych języków programowania i jest najczęściej używany przez FrontEnd Developerów. Jak wykorzystać zalety JS, aby tekst wszedł w dobrą relację z botami Googla, a strona wpisywała się w wyznaczniki SEO?

1.  Niechciane zależności

JavaScript to potężne narzędzie, dzięki któremu użytkownik łatwiej wchodzi w interakcję ze stroną www. Z użyciem tego języka kod HTML i CSS nabiera funkcjonalności i staje się bardziej “user friendly”, czyli przyjazny dla odwiedzających. Niestety niektóre jego funkcje to także dobry sposób aby pozbawić stronę wyznaczników SEO, a nie oszukujmy się nawet najlepsza strona musi się dać odnaleźć w wyszukiwarce. Właśnie dlatego tak ważny jest aspekt Search Engine Optimization (SEO), czyli pozycjonowanie strony.

2. Przykładowe zagadnienia

Jakie problemy mogą wynikać z użycia JavaScript, które obniżają pozycję strony w wyszukiwarce? Jednym z przykładów może być niepoprawne linkowanie nawigacyjne strony, czyli niezgodność tych linków ze standardami sieciowymi. W konsekwencji roboty Google najprawdopodobniej ich nie zobaczą ani nie wyśledzi.

Innym przykładem jest obniżenie wyszukiwania obrazków poprzez użycie tak zwanego lazy loading, czyli leniwego ładowania. Chociaż technika ta sprawdza się w SEO, gdyż ładowanie contenu ulega optymalizacji, którego celem jest ładowanie w danych momentach, tylko kluczowych elementów, może to spowodować także niezamierzone skutki. Niewłaściwa implementacja leniwego ładowania może prowadzić do braku odczytania obrazków przez Google.

3. Popraw relacje JavaScript z Google

Zaplanuj jak polepszyć funkcjonalność strony z wyznacznikami SEO już na poziomie projektu. Pamiętaj, że Google nie kliknię guzików na stronie, nie rozwinie też jej treści. Nie działa on w taki sam sposób jak użytkownik. W praktyce oznacza to, że roboty Google śledzą tylko kod który jest wygenerowany w HTML, jeżeli treść początkowo jest ukryta i ładuje się dopiero po interakcji użytkownika, nie zostanie ona prześledzona.

Pamiętaj o odpowiednim linkowaniu strony, każdy użyty tekst ma znaczenie. Najlepszą metodą jest użycie linkowania”

<a href=” ”>

gdyż w ten sposób Google jest w stanie z łatwością je odnaleźć oraz prześledzić. Gorszą metodą będzie użycie tzw. “following techniques” do wyświetlania linków wewnętrznych.

JavaScript może wejść w przyjazną relację z botami Googla i znacząco poprawić jej standardy SEO. Należy pamiętać o paru prostych zasadach, a na koniec przetestować stronę pod względem contentu i jej funkcjonalności. Warto sprawdzić jak bardzo strona jest zależna od kodu JS, a można tego dokonać z poziomu własnej przeglądarki używając chociażby rozszerzenia dla Developerów w wyszukiwarce Google Chrome.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *